Pawłowice kiedyś Pawłowice dziś Rada  osiedla Aktualności Kontakt Pobierz gazetę
Pawłowice kiedyś
Wykopaliska archeologiczne stwierdziły w Pawłowicach osadnictwo od IV w.n.e., a z wczesnego średniowiecza są tu ślady grodziska.

Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1260 r., kiedy to książę Henryk III Biały ze swym bratem Władysławem zamienili z opactwem św. Wincentego wieś pod nazwą Paulovici za Popowice, kolejno w 1350 r. użyto nazw Paulow, a w 1380 Paulowicz.

W 1785 r. we wsi było 150 mieszkańców, był tu folwark i jedno wolne gospodarstwo kmiece. Po 1810 r. kiedy nastąpiła sekularyzacja dóbr zakonnych, folwark przeszedł w ręce prywatne.
Kolejny spis z 1845 r. wykazał folwark, 34 domów, 237 mieszkańców, w tym 6 rzemieślników, rozwinięta była hodowla owiec. Według spisu z r. 1937 majątek (dobra rycerskie) Wendelborn (Pawłowice) obejmował 292,2 ha, w czym: 197,4 ziemi rolnej, 41,5 łąk, 34,1 lasu, 1,6 stawów, 7,2 parku dworskiego, 3,2 ogrodów itd. i płacił roczny podatek w wysokości 5 688 marek. Głównymi urzędnikami ordynacji byli inspektor (rządca), łowczy i leśnik.

Ostatnim właścicielem był Ernst von Schweinichen W 1886 r. wieś, zakupiona w tym roku przez rodzinę von Korn.

W latach międzywojennych wieś zaczęła przekształcać się w osiedle o charakterze podmiejskim, czego objawem była rozwijająca się zabudowa willowa i wielorodzinna, a szczególnie osiedle zaprojektowane przez architekta W. F. Reinscha, w ramach koncepcji urbanistycznej tworzenia ośrodków satelitarnych wokół Wrocławia.W 1945 r. Pawłowice zostały zajęte bez walk w dniu 16 lutego. Do Pawłowic przyjechali przesiedleńcy ze wschodu. W dużej mierze były to osoby zamieszkujące okolice Bieszczad. Kto był w Bieszczadach, to wie że jest to jedno z najpiękniejszym miejsc na świecie, a ludzie tam mieszkający są wyjątkowi. Przyjeżdżali do Pawłowic i byli zmuszeni do zaczynania wszystkiego od nowa. Nowy dom, nowa ziemia, nowi sąsiedzi. Tylko twardzi ludzie mogli sobie z tym poradzić. Jednak dzięki tym ludziom Pawłowice dzisiaj są tym czym są. W latach sześćdziesiątych zaczęła się dalsza rozbudowa budownictwa jednorodzinnego typu miejskiego.

Do Wrocławia Pawłowice zostały włączone w 1970 r.
© Copyright 2012 RADA OSIEDLA PAWŁOWICE | All Rights Reserved   projekt i wykonanie Jerzy Drozd